Олимпийските златни медали наистина ли са направени от злато?

Златен медал е награда, присъждана най-вече на спортисти след успешна надпревара и след като се появи на върха на някое дадено поле или събитие на писта, или друго постижение. Олимпийският златен медал се дава на най-добрите изпълнители, а медалът е покрит или покрит с част от златото при производството. Хората, които изпъкват в областта на изкуствата и академиците, също получават златни медали, но не винаги. Златни медали са дадени от осемнадесети век.

Произход на златния медал

През осемнадесети век Кралската датска академия връчи златни медали на ярки и изключителни ученици. Златният медал на Конгреса се дава на хора, които са извършили и са повлияли върху американската история и култура от Конгреса на САЩ. Златният медал на Конгреса е награден за първи път през 1776 г. на генерал Джордж Вашингтон. Първите медали от Конгреса бяха връчени на военни офицери, участвали в американската революция през 1812 г. По-късно бяха създадени и много други категории от наградата на Конгреса. Тези категории са музиканти, автори, артисти, актьори, изследователи, аеронавтика и наука, наред с други области. Американският Червен кръст стана първата организация, получила наградата на Конгреса. До 2013 г. четирима души получиха тази престижна награда.

Военният медал

Военните получиха почетен медал като признание за постиженията им в определен период и бяха изработени от чисто злато. Конгресът би препоръчал на президента онези, които ценят военната награда и в същото време искат от президента да ги награди. Командирът на военните или флота ще получи златен медал, а юношите му ще получат сребърен медал.

Медали за състезания

В състезания медалите се класифицират в три категории, а именно златен медал, сребърен медал и бронзов медал. Златният медал е направен от злато или друг жълт метал. Гръцката митология казва, че златният медал означава възраст на човека. Олимпийските медали се връчват на победителите в спортни събития като признание за постиженията. Твърди златни медали бяха връчени през 1904, 1908 и 1912 г., въпреки че медалите бяха малки. Преди това олимпийските победители бяха увенчани с маслинови венци, изработени от маслини и много по-късно, през 1896 г., победителите от летните олимпийски игри получиха сребърни медали. Първата световна война наблюдава спад в употребата на чисто злато, както и в началото на Втората световна война. Последните медали от чисто злато бяха наградени през 1912 г. в Стокхолм на Олимпийските игри.

Как се правят златни медали

В момента златните медали са смес от най-малко 92, 5% сребро и минимум 6 грама злато. Медалът винаги е с дебелина 3 мм и диаметър 60 мм. Дизайнът на олимпийските медали се е развивал през годините. Между 1928 г. и 1968 г. дизайнът има Nike с Колизеума в Рим на заден план и текст, указващ приемащата страна. Обратната страна имаше дизайн на Nike, който поздрави олимпийския шампион. Олимпийските игри в Пекин видяха по-голям медал с диаметър 70 мм и дебелина 6 мм. Дизайнът също беше различен, тъй като предната част имаше крилата фигура на победата, а гърбът имаше пекински олимпийски символ, заобиколен от вложка от нефрит.

Полета, в които се присъждат златни медали

Много други спортни състезания и състезателни полета приеха награждаването на победителите с медали. Такива полета са писане, изкуство, музика, игри като шах и харесвания. Победителят във всяка област получава златен медал, вторият се класира на сребърен медал, а третият победител получава бронзов медал. Златни медали се присъждат като знак за признание и признателност за добра борба, както и като насърчение да се направи още по-добре следващия път.

Други награди за златен медал

Има и награда, наречена "Златен медал на Министерството на търговията", която е най-високата, дадена от Министерството на търговията на САЩ. В Обединеното кралство също има Златен медал PDSA, който се дава от британския диспансер за болни животни. Златен медал ALS се присъжда от Асоциацията на австралийската литература. Златният медал "Фотоплейн" е награда за кинематографична награда, издадена за списание Photoplay. Златният медал на Робърт Капа се присъжда от отвъдморския прес клуб на Америка за най-добра фотография.