Премиери на комунистически Китай чрез история

Страната се управлява от Комунистическата партия на Китай с пирамидална избирателна система. Президентът е държавен глава и служи като церемониална фигура на НДК. Премиерът неформално посочен като министър-председател е лидер на Държавния съвет в страната. Обикновено премиерът е одобрен от Националния народен конгрес (НПК) в комунистическата партия на Китай (КПК). Този подбор се прави веднъж на всеки пет години и се извършва едновременно с позицията на президента. Премиерът винаги е член на постоянния комитет на КПК в Политбюро. Ли Кечан е сегашният премиер и той встъпи в длъжност през март 2013 г. Премиерът е най-високата позиция в китайското правителство и е отговорен за администрирането и организирането на бюрокрацията в страната, като изпълнението и планирането на националното икономическо развитие и държавния бюджет., Премиерът е подкрепен от четирима вицепремиери, където първият вицепремиер служи като премиер, когато премиерът отсъства.

Джоу Енлай

Джоу Енлай, роден през 1898 г., става първият премиер на Китай през 1949 г., когато страната е обявена за Китайска народна република и служи до смъртта си през януари 1976 г. Тогава е служил при Мао Цзедун, който тогава е бил председател на Комунистическата партия на Китай. Джоу Енлай изиграва ключова роля за издигането на властта на комунистическата партия, за формирането на външната политика и за развитието на икономиката на страната. Той е бил китайски външен министър между 1949 и 1958 г., където се застъпва за мирно съжителство, особено със Запада. Той играе ключова роля в Ричард Никсън, президент на САЩ, посещение в Пекин през 1972 г. Докато Мао концентрира политическите борби по време на Културната революция, Джоу Енлай посвещава енергията си на държавни дела и защита на масата от ефектите на революцията. След смъртта му през 1976 г., обществеността превърна своята скръб и гняв в Бандата на четирима, водещи до инцидента на площад Тянанмън.

Хуа Гуофенг

Хуа Гуофенг наследява Джоу Енлай след смъртта му през 1976 г. като премиер на страната. След като стана министър-председател, той бързо свали от власт Бандата, като по този начин сложи край на Културната революция, започната от Мао през 60-те години. Хуа критикува някои аспекти на революцията, включително реформите в образователната система, дейностите на революционния комитет и бандата на четирите за подвеждаща страна. Той стана първият китайски лидер, който отиде на европейско турне през 1979 г., когато посети Франция, Западна Германия и Великобритания. По време на 11-ото заседание на Централния комитет на КЗК Хуа беше обвинен в ограничаване на правомощията си срещу себе си в противоречие с духа на партията. През 1979 г. той е осъден от партията за популяризиране на политиката „Две Whatevers“ и впоследствие е заменена от Джао Зиянг като премиер на страната.

Джао Зиянг

Роден през 1919 г., Джао Джиянг е бил високопоставен политически лидер в Китай. Той стана третият премиер на КНР през 1980 г. след свалянето на Хуа. Той се противопоставя на маоистките политики и активно участва в прилагането на стратегии за свободен пазар. Неговата подкрепа за Дън Сяопин, тогавашният модератор на КЗП, му даде председател, особено след Културната революция. Той активно участва в борбата с корупцията, оптимизира бюрокрацията и защитава партията. Неговите политики за икономически реформи го поставиха в противоречие с някои партийни лидери. Той също загуби подкрепата на Дън в процеса. През 1987 г. той е бил прочистен и поставен под домашен арест в продължение на 15 години. Той почина през 2005 г. в Пекин от инсулт.

заключение

Други забележителни премиери на КНР включват Ли Пенг, Джу Жунжи, Уен Джиабао и Ли Кецян, който е действащият, след като пое управлението през 2013 г.

Премиери на комунистически Китай чрез история

рангпремиерСрок в офиса
1Джоу Енлай

1 октомври, 1949 - 8 януари 1976 година
2Хуа Гуофенг

4 февруари, 1976 г. до 10 септември 1980 г.
3Джао Зиянг

10 септември, 1980 г. до 24 ноември 1987 г.
4Ли Пенг

24 ноември 1987 г. до 17 март 1998 г.
5Zhu Rongji

17 март 1998 г. до 16 март 2003 г.
6Уен Джиабао

16 март 2003 г. до 15 март 2013 г.
7Ли Кецян

15 март 2013 г. до момента